Ospa wietrzna

Myśleliśmy że temat ospy został już zamknięty. Jakie było moje zdziwienie, gdy rano Panna To po przebudzeniu stwierdziła że swędzi ją brzuszek i  ma jakieś krostki na nim. Otwierając jedno oko i patrząc wzrokiem kreta stwierdziłam, że to przez komary. Zrobiło się w końcu ciepło, a dzieci spędziły dzień na podwórku. Koniec kropka. Jednak gdy zaczęłam oglądać jej brzuszek i to co nim „urosło” bliżej,  jakie było moje zdziwienie. Te krostki nijak nie przypominały ugryzień komarów. I pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy „ospa”

Ale jak to, kiedy, gdzie. Owszem kojarzyłam kartkę z informacją o ospie na drzwiach przedszkolnych – ale była to tylko krótka notatka o odnotowaniu kilku przypadków ospy w przedszkolu. Nie zastanawiając się długo uznałam, że należy wybrać się do lekarza, który potwierdzi albo zaprzeczy postawionej przeze mnie diagnozie. Zwłaszcza, że Panna To miała już ospę jak była roczniakiem.

Witaj ospo

Czym jest ospa – jest chorobą zakaźną, kojarzoną jako choroba wieku dziecięcego , choć nie zawsze – dorośli też mogą na nią zachorować. Wywołuje ją wirus. Może mieć przebieg łagodny, ale czasami wymaga niestety hospitalizacji.

Jak się można zarazić – przenosi się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z wydzieliną z pęcherzyków.  Chory zaczyna zarażać jeszcze przed wystąpieniem wysypki i zaraża jeszcze w trakcie, zanim krosty nie poprzysychają.

Objawy choroby – należy podkreślić że choroba ma długi czas wylęgania, może on wynosić nawet do 3 tygodni, średnio jednak jest to około 2 tygodni. W przypadku tej choroby może pojawić się złe samopoczucie, gorączka, wymioty i oczywiście wysypka o bardzo charakterystycznym wyglądzie (pęcherzyki wypełnione surowicą). Zmianom tym towarzyszy też świąd.

Przebieg choroby – upraszczając i pomijając dolegliwości dodatkowe i powikłania choroba zaczyna się poprzez wystąpienie pęcherzyków z surowicą, które następnie zamieniają się w krosty, potem w strupy, a na końcu strupy te odpadają 😊 Cykle ten może trwać około 10 dni.  Wykwity skórne mogą wystąpić na całym ciele – brzuch, plecy, głowa, błony śluzowe.

Jak leczyć – pierwszą i podstawową zasadą jest wizyta u lekarza. On oceni stan chorego i zadecyduje o sposobie leczenia. W łagodnych przypadkach nie trzeba będzie używać żadnych środków. W przypadkach cięższych lub by poprawić komfort pacjentowi lekarz wskaże niezbędne preparaty lub leki.

Podsumowując, tak Panna To przeszła ospę – potwierdził to lekarz. Jego zalecenia były bardzo proste:
– smarować pastą cynkową
– pilnować, aby nie drapała
– podawać  lek antywirusowy
– myć dziecko delikatnym płynem i osuszać ciało, aby nie podrażnić skóry

My do tych zaleceń dorzuciliśmy jeszcze polecaną w aptece piankę „na niedrapanie”.  

Choroba miała stan łagodny, chociaż ilość krost była ogromna – za pierwszym razem było ich kilka na brzuchu,  kilka na buzi i pojedyncze na nóżkach i rączkach. Nie gorączkowała, miała dobry humor, co prawda nie miała apetytu, ale dużo piła. I miała ogromne pokłady energii i chęci do zabawy.

Trzymam kciuki za wasze dzieci – aby tak samo przechodziły tą chorobę.​

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *